תאריך ושעה
 


מונה:השבת, א' בתשרי ראש השנה, היא השבת הראשונה של שנת התשפ"ד.
 
כבר התייחסנו לאמור בתורה על היום הראשון לחדש השביעי המכונה אצלנו ראש השנה. נזכיר שבתורה, בספר שמות, ממש לפני היציאה ממצרים נאמר על חודש ניסן :
 
"הַחֹדֶשׁ הַזֶּה לָכֶם, רֹאשׁ חֳדָשִׁים:  רִאשׁוֹן הוּא לָכֶם, לְחָדְשֵׁי הַשָּׁנָה."
 
מכאן שתשרי הוא החודש השביעי. נגזר מכך, וכך גם כתוב פעמיים בתורה, שהראשון לחודש השביעי הוא "זִכְרוֹן תְּרוּעָה" כפי שכתוב בספר ויקרא,  או  "יוֹם תְּרוּעָה" כפי שמופיע בספר במדבר.

" וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר: (כד) דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ יִהְיֶה לָכֶם שַׁבָּתוֹן זִכְרוֹן תְּרוּעָה מִקְרָא קֹדֶשׁ: (כה) כָּל מְלֶאכֶת עֲבֹדָה לֹא תַעֲשׂוּ וְהִקְרַבְתֶּם אִשֶּׁה לה' ": (ויקרא פרק כג)

" וּבַחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ מִקְרָא קֹדֶשׁ יִהְיֶה לָכֶם כָּל מְלֶאכֶת עֲבֹדָה לֹא תַעֲשׂוּ יוֹם תְּרוּעָה יִהְיֶה לָכֶם: (במדבר )
 
מה פשר יום התרועה הזה ?   מה צריך לעשות לקראתו ומה צריך לעשות ביום התרועה הזה ?
 
במסורת היהודית התפתח היום הזה "ליום הדין". יום שלפניו ואחריו צריך לעשות חשבון נפש.
 
ברור לכל בר דעת שאחרי השנה שעברנו, צריך לעשות חשבון נפש עמוק.
לאור הדברים שנעשו ונאמרו בשנה האחרונה, התחושה היא שרוב מי שאכפת לו מה קורה לנו, חשבון הנפש שלו, יהיה כרגיל, מה לא בסדר אצל האחר ! 
 
נראה שהרצון שלנו שבשנה הבאה עלינו לטובה יהיה גם שינוי לטובה, צפוי לא רק לאכזב אותנו אלא שמתוך הדבקות של חלק מהאנשים כל אחד בדרכו ובראייה שהטעות היא כמובן אצל חברו, אנחנו צפויים לחזות בהתנגשות חזיתית . 
 
ולכן השנה, בעקבות הטרלול והשנאה שצפו ועלו שוב ושוב ובכל פעם בעוצמה הולכת וגדלה, אולי צריך להבין את המושג " יום תרועה" מלשון "להתרועע".  אולי בשנה החדשה כדאי להיות קצת יותר רעים(בצירה), לחפש יותר את האהבה, האחווה, השלום והרעות. ואולי אף לשיר שוב, יחד, את שיר הרעות :


כבר שנה לא הרגשנו כמעט
איך עברו הזמנים בשדותינו
כבר שנה ונותרנו מעט
מה רבים שאינם כבר בינינו.

אך נזכור את כולם
את יפי הבלורית והתואר
כי רעות שכזאת לעולם
לא תיתן את ליבנו לשכוח
אהבה מקודשת בדם
את תשובי בינינו לפרוח.שתהיה לכולנו היכולת להביא לידי ביטוי בשנה שמתחילה, את הרצון הטוב, את היצירתיות, את כל הטוב שיש בתוכנו כבודדים וכעם מיוחד. העם הזה ידע כבר בעבר הרחוק והקרוב, זמנים לא פשוטים מהם יצאנו התחזקנו ובנינו מדינה וחברה, שלמרות שיש עוד הרבה מה לתקן, אנחנו חברה שאפשר ללמוד מאיתנו הרבה דברים טובים.
 
בואו יחד, נפיק מתוכנו את האהבה, האחווה, השלום  והרעות.


לייבסיטי - בניית אתרים