תאריך ושעה
 


מונה:


פרשת ראה התשף 2020

 פרשת ראה היא כמו חלק גדול של ספר דברים, חזרה על מצוות וסיפורים שכבר סופרו בעבר.
את עיני תפסו הפסוקים הבאים :
 
"אֶפֶס, כִּי לֹא יִהְיֶה-בְּךָ אֶבְיוֹן:  כִּי-בָרֵךְ יְבָרֶכְךָ, יְהוָה, בָּאָרֶץ, אֲשֶׁר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן-לְךָ נַחֲלָה לְרִשְׁתָּהּ.  ה רַק אִם-שָׁמוֹעַ תִּשְׁמַע, בְּקוֹל יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, לִשְׁמֹר לַעֲשׂוֹת אֶת-כָּל-הַמִּצְוָה הַזֹּאת, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם.  ו כִּי-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בֵּרַכְךָ, כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר-לָךְוְהַעֲבַטְתָּ גּוֹיִם רַבִּים, וְאַתָּה לֹא תַעֲבֹט, וּמָשַׁלְתָּ בְּגוֹיִם רַבִּים, וּבְךָ לֹא יִמְשֹׁלוּ   ז כִּי-יִהְיֶה בְךָ אֶבְיוֹן מֵאַחַד אַחֶיךָ, בְּאַחַד שְׁעָרֶיךָ, בְּאַרְצְךָ, אֲשֶׁר-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ--לֹא תְאַמֵּץ אֶת-לְבָבְךָ, וְלֹא תִקְפֹּץ אֶת-יָדְךָ, מֵאָחִיךָ, הָאֶבְיוֹן.  ח כִּי-פָתֹחַ תִּפְתַּח אֶת-יָדְךָ, לוֹ; וְהַעֲבֵט, תַּעֲבִיטֶנּוּ, דֵּי מַחְסֹרוֹ, אֲשֶׁר יֶחְסַר לוֹ.  ט הִשָּׁמֶר לְךָ פֶּן-יִהְיֶה דָבָר עִם-לְבָבְךָ בְלִיַּעַל לֵאמֹר, קָרְבָה שְׁנַת-הַשֶּׁבַע שְׁנַת הַשְּׁמִטָּה, וְרָעָה עֵינְךָ בְּאָחִיךָ הָאֶבְיוֹן, וְלֹא תִתֵּן לוֹוְקָרָא עָלֶיךָ אֶל-יְהוָה, וְהָיָה בְךָ חֵטְא.  י נָתוֹן תִּתֵּן לוֹ, וְלֹא-יֵרַע לְבָבְךָ בְּתִתְּךָ לוֹ:  כִּי בִּגְלַל הַדָּבָר הַזֶּה, יְבָרֶכְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, בְּכָל-מַעֲשֶׂךָ, וּבְכֹל מִשְׁלַח יָדֶךָ.  יא כִּי לֹא-יֶחְדַּל אֶבְיוֹן, מִקֶּרֶב הָאָרֶץ; עַל-כֵּן אָנֹכִי מְצַוְּךָ, לֵאמֹר, פָּתֹחַ תִּפְתַּח אֶת-יָדְךָ לְאָחִיךָ לַעֲנִיֶּךָ וּלְאֶבְיֹנְךָ, בְּאַרְצֶךָ".
 
לא ברור לנו מהי ההבטחה- שיהיה אביון או שלא יהיה אביון בקרב הארץ ?
 
ההבטחה, שנראית כברכה, היא שיהיה כל כך טוב בארץ ישראל, שאף אחד לא יהיה עני ולא יזדקק לבקש נדבות.  אלא שנראה שמציאות בה אין עניים היא מציאות לא מעשית או שהיא לא ממש טובה.  תמיד רצוי שיהיו נזקקים כדי שלבעלי הממון תינתן הזכות לתמוך בחסרי הכל. הנתינה היא מבחן לטוב ליבם של בעלי האמצעים. ולא רק שאתה בעל האמצעים נדרש לתת לאחרים, אתה נדרש לעשות זאת בעין יפה ובשמחה.
 
הנתינה מלכתחילה איננה מענק לנזקק. הרעיון המקורי הוא לתת הלוואה שנוטלה אמור להשיב.   אבל גם אם ההסכם הוא להחזרת ההלוואה ובתוך תקופת ההלוואה מגיעה שנת השמיטה, מצווה משה, בשם האל, לתת הלוואות גם אם חלקן, אלו שנופלות לתוך שנת השמיטה, ישמטו. הברכה לעשירים היא שלא יחדל אביון מן הארץ ואתם תבורכו כך שיהיה לכם די והותר גם להעניק הלוואות שחלקן לא יוחזר.
 
בימים אלו של משבר כלכלי, כשלא מעט כאלו שהיו להם עסקים טובים פתאום מצאו עצמם לפני שוקת שבורה וריקה, ודאי חשוב לעזור להם לחזור לחיים קצת יותר טובים.
נאחל שבארצנו יהיו כמה שפחות נזקקים ושנזכה להיות תמיד  בצד הנותן, מבלי לצפות לקבל חזרה.
 
 


לייבסיטי - בניית אתרים