תאריך ושעה
 


מונה:ברכה והצלחה לכל מי שהחל היום 1.9.2023 שנת לימודים חדשה, להורים לאחים ולכל המשפחה.
 
בתאריך 1.9.1939, היום לפני 84 שנים, פרצה מלחמת העולם השנייה כשצבא גרמניה פולש וכובש את פולין. לאחר מכן, ימשיכו הגרמנים ויכבשו כמעט את כל אירופה. כעבור כשנתיים, בקיץ 1941, יפלשו גם לברית המועצות, עימה חתמו "הסכם אי התקפה" לפני שכבשו את פולין. בשנת 1942 יגיעו הגרמנים לצפון אפריקה, כשמגמת פניהם להגיע גם לארץ ישראל. בכל מקום אליו הגיעו, רצחו הגרמנים את היהודים. גם בארץ ישראל תכננו להקים מחנה רצח כמו טרבלינקה, בעמק דותן, כך על פי סיכום עם המופתי !!
 
היום ט"ו אלול, נתכנס בבית העלמין מזכרת-בתיה בשעה , 14.30 לציין את יום השנה השבע עשרה לפטירתו של אבא-סבא יעקב. מלחמת העולם השנייה קבעה  גם את גורלו של סבא יעקב, שברח יחד עם משפחתו מפולין בגיל 9 ולא זכה להשלים את לימודיו. הוא היה גאה מאד ברעייתו, אמא שלנו, סבתא נחמה שלמדה בסמינר והייתה גננת. נושא הלימודים היה  משמעותי עבורו והוא טבע זאת בנו, בילדיו, את חשיבות ההשכלה להתקדמות בחיים. זאת בנוסף להיותו בעל, אבא וסבא אוהב, חם, דואג ותומך שהמשפחתיות והאחווה בינינו היו חשובים לו מאד.   
 
פרשת כי תבוא פותחת בהגעה אל הארץ המובטחת ובסיפור ההיסטוריה של היווצרות עם ישראל בארם. היסטוריה זו  אנו מספרים בכל ליל סדר:
 
" וְהָיָה, כִּי-תָבוֹא אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה; וִירִשְׁתָּהּ, וְיָשַׁבְתָּ בָּהּ... וּבָאתָ, אֶל-הַכֹּהֵן, אֲשֶׁר יִהְיֶה, בַּיָּמִים הָהֵם; וְאָמַרְתָּ אֵלָיו, הִגַּדְתִּי הַיּוֹם לַיהוָה אֱלֹהֶיךָ, כִּי-בָאתִי אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר נִשְׁבַּע יְהוָה לַאֲבֹתֵינוּ לָתֶת לָנוּ.  ..
 
 וְעָנִיתָ וְאָמַרְתָּ לִפְנֵי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, אֲרַמִּי אֹבֵד אָבִי, וַיֵּרֶד מִצְרַיְמָה, וַיָּגָר שָׁם בִּמְתֵי מְעָט; וַיְהִי-שָׁם, לְגוֹי גָּדוֹל עָצוּם וָרָב.  ו וַיָּרֵעוּ אֹתָנוּ הַמִּצְרִים, וַיְעַנּוּנוּ; וַיִּתְּנוּ עָלֵינוּ, עֲבֹדָה קָשָׁה.  ז וַנִּצְעַק, אֶל-יְהוָה אֱלֹהֵי אֲבֹתֵינוּ; וַיִּשְׁמַע יְהוָה אֶת-קֹלֵנוּ, וַיַּרְא אֶת-עָנְיֵנוּ וְאֶת-עֲמָלֵנוּ וְאֶת-לַחֲצֵנוּ.  ח וַיּוֹצִאֵנוּ יְהוָה, מִמִּצְרַיִם, בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרֹעַ נְטוּיָה, וּבְמֹרָא גָּדֹל--וּבְאֹתוֹת, וּבְמֹפְתִים.  ט וַיְבִאֵנוּ, אֶל-הַמָּקוֹם הַזֶּה; וַיִּתֶּן-לָנוּ אֶת-הָאָרֶץ הַזֹּאת, אֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבָשׁ.  י וְעַתָּה, הִנֵּה הֵבֵאתִי אֶת-רֵאשִׁית פְּרִי הָאֲדָמָה, אֲשֶׁר-נָתַתָּה לִּי, יְהוָה; וְהִנַּחְתּוֹ, לִפְנֵי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, וְהִשְׁתַּחֲוִיתָ, לִפְנֵי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ.  יא וְשָׂמַחְתָּ בְכָל-הַטּוֹב, אֲשֶׁר נָתַן-לְךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ--וּלְבֵיתֶךָ:  אַתָּה, וְהַלֵּוִי, וְהַגֵּר, אֲשֶׁר בְּקִרְבֶּךָ". (כו)
 
היום, בפתיחת שנת הלימודים, אנחנו חייבים להבין את החשיבות בלימוד ההיסטוריה בכלל ושל עם ישראל וארץ ישראל בפרט.
 
מיד, בהמשך הפרשה, מספרים לנו על שני טקסים  מיוחדים שעשו אבותינו כשנכנסו לארץ:
 
טקס ראשון, אותו אנחנו "מטה יהודי לאומי" בהובלת עוזי דיין, משחזרים כל שנה בתאריך י' בניסן, הוא טקס הכניסה לארץ של עם ישראל, בהנהגת יהושע בן-נון :
" וַיְצַו מֹשֶׁה וְזִקְנֵי יִשְׂרָאֵל, אֶת-הָעָם לֵאמֹר:  שָׁמֹר, אֶת-כָּל-הַמִּצְוָה, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם, הַיּוֹם.  ב וְהָיָה, בַּיּוֹם אֲשֶׁר תַּעַבְרוּ אֶת-הַיַּרְדֵּן, אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ--וַהֲקֵמֹתָ לְךָ אֲבָנִים גְּדֹלוֹת, וְשַׂדְתָּ אֹתָם בַּשִּׂיד.  ג וְכָתַבְתָּ עֲלֵיהֶן, אֶת-כָּל-דִּבְרֵי הַתּוֹרָה הַזֹּאת--בְּעָבְרֶךָ:  לְמַעַן אֲשֶׁר תָּבֹא אֶל-הָאָרֶץ אֲשֶׁר-יְהוָה אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ, אֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבַשׁ, כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר יְהוָה אֱלֹהֵי-אֲבֹתֶיךָ, לָךְ.  
 
את הטקס השני מצווים ועושים על שני ההרים, עיבל וגריזים, בסמוך לעיר שכם.זה האיזור המכונה דרך האבות, יען כי שם עבר אברהם בכניסתו לארץ. שם עבר גם יעקב כשירד לארם ודרך שם גם חזר. שם קנה יעקב את חלקת השדה ושם על פי המסורת, בגיא בין ההרים עיבל וגריזים, קברו בני ישראל את עצמות יוסף שהעלו ממצרים, סמוך בזמן לאותו טקס:
...  וְהָיָה, בְּעָבְרְכֶם אֶת-הַיַּרְדֵּן, תָּקִימוּ אֶת-הָאֲבָנִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם הַיּוֹם, בְּהַר עֵיבָל; וְשַׂדְתָּ אוֹתָם, בַּשִּׂיד.  ה וּבָנִיתָ שָּׁם מִזְבֵּחַ, לַיהוָה אֱלֹהֶיךָ:  מִזְבַּח אֲבָנִים, לֹא-תָנִיף עֲלֵיהֶם בַּרְזֶל.   ו אֲבָנִים שְׁלֵמוֹת תִּבְנֶה, אֶת-מִזְבַּח יְהוָה אֱלֹהֶיךָ; וְהַעֲלִיתָ עָלָיו עוֹלֹת, לַיהוָה אֱלֹהֶיךָ.  ז וְזָבַחְתָּ שְׁלָמִים, וְאָכַלְתָּ שָּׁם; וְשָׂמַחְתָּ, לִפְנֵי יְהוָה אֱלֹהֶיךָ.  ח וְכָתַבְתָּ עַל-הָאֲבָנִים, אֶת-כָּל-דִּבְרֵי הַתּוֹרָה הַזֹּאת--בַּאֵר הֵיטֵב. ... וַיְדַבֵּר מֹשֶׁה וְהַכֹּהֲנִים הַלְוִיִּם, אֶל כָּל-יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר:  הַסְכֵּת וּשְׁמַע, יִשְׂרָאֵל, הַיּוֹם הַזֶּה נִהְיֵיתָ לְעָם, לַיהוָה אֱלֹהֶיךָ.  י וְשָׁמַעְתָּ, בְּקוֹל יְהוָה אֱלֹהֶיךָ; וְעָשִׂיתָ אֶת-מִצְוֺתָו וְאֶת-חֻקָּיו, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם.  יא וַיְצַו מֹשֶׁה אֶת-הָעָם, בַּיּוֹם הַהוּא לֵאמֹר.   יב אֵלֶּה יַעַמְדוּ לְבָרֵךְ אֶת-הָעָם, עַל-הַר גְּרִזִים, בְּעָבְרְכֶם, אֶת-הַיַּרְדֵּן:  שִׁמְעוֹן וְלֵוִי וִיהוּדָה, וְיִשָּׂשכָר וְיוֹסֵף וּבִנְיָמִן.  יג וְאֵלֶּה יַעַמְדוּ עַל-הַקְּלָלָה, בְּהַר עֵיבָל:  רְאוּבֵן גָּד וְאָשֵׁר, וּזְבוּלֻן דָּן וְנַפְתָּלִי.  יד וְעָנוּ הַלְוִיִּם, וְאָמְרוּ אֶל-כָּל-אִישׁ יִשְׂרָאֵל--קוֹל רָם... "
 
את המזבח הזה בהר עיבל, מצא הארכיאולוג אדם זרטל. מי שטרם סייר שם  כדאי שיעשה זאת, בתיאום עם הצבא, יען כי לצערנו הערבים מחבלים והורסים את המזבח ויכול להיות שהוא ייעלם. 
 
אחרי המטען שהושלך על כוח אגוז שאבטח הלילה 30 אוטובוסים עם 1,500 איש שהגיעו להתפלל בקבר יוסף, יהיו שיתמהו "מה אנחנו מחפשים שם" ?!
את זה אפשר לומר על כל אתר בארץ ישראל !
אבל אלו אתרי המורשת שלנו- בשכם, בחברון, בירושלים, בשומרון, בבית לחם, בבית שמש, בגוש עציון ובכל אתר ואתר. זו ארצנו ומולדתנו ואין לנו שום זכות לוותר על אחיזה יהודית בכל מקום בארץ הזו.
(לא נעסוק עתה  בשאלה –מה הפיתרון להימצאות כמה מיליוני ערבים בארצנו, יש כל מיני רעיונות שראוי לחשוב עליהם)
 
בימים אלו חשוב ללמד וללמוד את ההיסטוריה של עם ישראל בארץ ישראל. חשוב לעשות את מה שעשו בזמן הפלמ"ח, לסייר עם התנ"ך.

לייבסיטי - בניית אתרים