תאריך ושעה
 


מונה:


שבת פרשת חוקת התשפא 2021
 
כבר 15 שנה  מאז עלה רפנאל בסערה השמימה.
 
ביום ראשון כד תמוז 4.7.2021 נקיים כמידי שנה את האזכרה בבית העלמין בשעה 18.00.
כעבור כשעה נתכנס בחצר ביתנו לשיחה של אסתי ששון-הילמן חברת ילדות של רפנאל ומאמנת
אישית  על – חוסן.
 
 
פרשת השבוע פרשת חוקת
 
שניים מהנושאים המרכזיים של הפרשה הם החוקה והוצאת המים מן הסלע, בגינם נגזר על משה ואהרן למות במדבר ולא להיכנס יחד עם בני ישראל הצעירים לארץ ישראל.
בימינו, מדברים לא מעט על זה שאין לנו חוקה לישראל. לא ניכנס עתה לדון בהבדלים ובמשמעויות של חוקים, חוקי יסוד, חוקה ועוד נושאים מהסוג הזה, הנלמדים בפקולטות למשפטים.
 
 נציין רק שפרשתנו מדברת על  -  "זֹאת חֻקַּת הַתּוֹרָה, אֲשֶׁר-צִוָּה יְהוָה לֵאמֹר:"
והכתוב מדבר על מה שאנחנו קוראים "פרה אדומה", זו המטהרת את הטמאים.
"וְיִקְחוּ אֵלֶיךָ פָרָה אֲדֻמָּה תְּמִימָה אֲשֶׁר אֵין-בָּהּ מוּם, אֲשֶׁר לֹא-עָלָה עָלֶיהָ, עֹל.   ג וּנְתַתֶּם אֹתָהּ, אֶל-אֶלְעָזָר הַכֹּהֵן; וְהוֹצִיא אֹתָהּ אֶל-מִחוּץ לַמַּחֲנֶה, וְשָׁחַט אֹתָהּ לְפָנָיו."
 
מדוע דווקא פרה ודווקא אדומה, שהיא מאוד נדירה,  ודווקא אפר פרה אדומה, שנשרפה עם עץ ארז ואזוב?
 
"וְשָׂרַף אֶת-הַפָּרָה, לְעֵינָיו:  אֶת-עֹרָהּ וְאֶת-בְּשָׂרָהּ וְאֶת-דָּמָהּ, עַל-פִּרְשָׁהּ יִשְׂרֹף.  ו וְלָקַח הַכֹּהֵן, עֵץ אֶרֶז וְאֵזוֹב--וּשְׁנִי תוֹלָעַת; וְהִשְׁלִיךְ, אֶל-תּוֹךְ שְׂרֵפַת הַפָּרָה." 
 
אפשר, כמו לכל דבר, לנסות ולחפש סיבות וטעמים גם למעשה הזה. אלא שהגדרת המעשה הזה כחוקת התורה, אומרת לנו בעצם אל תחפשו הסברים. כאן אנחנו מגלים שיש דברים שהם מעבר לבינתנו כבני אדם להבין.  אז מה אנחנו צריכים להבין מהעובדה שאנחנו לא מבינים ?
 
זה מזכיר לי שיחה שנתן הרב דויטש, בבית העדות בניר גלים, על מהות הקדיש. תוך כדי השיחה שאלה אותו אחת מהמדריכות לפולין "אני לא מבינה, איך אתה מסביר שישה מליון" ?  והוא השיב מיד "ואחד, את כן מבינה" ?
 
קודם כל, לשאול צריך, וגם את השאלות שנראות הקשות ביותר, גם אם אומרים לך יש שאלות שלא שואלים.   אחר כך, אם לא מצאת תשובה המניחה את דעתך, מה זה אומר ?
יתכן שלא חיפשת מספיק.      יתכן שלא העמקת די.   יתכן שלא פנית למומחה הנכון ואולי בעתיד תמצא תשובה.  וגם  אם אומרים לך מראש- "זאת חוקת התורה", אל תפסיק ללמוד ולחפש תשובות טובות יותר.
 
גם בנושא חיפוש פשר החטא והעונש שקיבלו משה ואהרן:
" יַעַן לֹא-הֶאֱמַנְתֶּם בִּי, לְהַקְדִּישֵׁנִי לְעֵינֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל--לָכֵן, לֹא תָבִיאוּ אֶת-הַקָּהָל הַזֶּה, אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר-נָתַתִּי לָהֶם.  יג הֵמָּה מֵי מְרִיבָה, אֲשֶׁר-רָבוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל אֶת-יְהוָה; וַיִּקָּדֵשׁ, בָּם."
ניסו הפרשנים לחפש את החטא, והציעו והדביקו עשרות חטאים, שאולי חטא משה.
אבל, חוץ מלהפוך את משה ל"רב חטאים", הם לא הגיעו לתשובה משביעת רצון.
בחיים צריך לדעת לחפש תשובות, אבל גם להבין שיש דברים שאנחנו לא מבינים.
 


לייבסיטי - בניית אתרים