תאריך ושעה
 


מונה:


פרשת ויקהל- פקודי, פרשת החודש התשף 2020
 
בימים טרופים אלה, אנו מקווים ומאחלים לכולם בריאות טובה ושלמה ויציאה לחופשי משבי הקורונה במהרה בימינו.
 
אנחנו בפרשת ויקהל ובימים אלו מבקשים מאיתנו דווקא להתבודד  והערב, ממש  אוסרים עלינו  להתקהל :  
 
" וַיַּקְהֵ֣ל משֶׁ֗ה אֶת־כָּל־עֲדַ֛ת בְּנֵ֥י יִשְׂרָאֵ֖ל וַיֹּ֣אמֶר אֲלֵהֶ֑ם אֵ֚לֶּה הַדְּבָרִ֔ים אֲשֶׁר־צִוָּ֥ה יְהֹוָ֖ה לַֽעֲשׂ֥ת אֹתָֽם: ...
 
היום כדי להעביר הוראות לכל העם לא צריך להתקהל.
היום יש דרכים וירטואליות וההוראות מגיעות כמעט לכל בית ברדיו ובטלויזיה ואפילו לכל אדם המחזיק בידו טלפון נייד.
 
ומה הנושא שבראש  ההוראות החשובות, בגינם היה צורך במדבר לכנס ולהקהיל את כל קהל עדת ישראל ?
 
...   שֵׁ֣שֶׁת יָמִים֘ תֵּֽעָשֶׂ֣ה מְלָאכָה֒ וּבַיּ֣וֹם הַשְּׁבִיעִ֗י יִֽהְיֶ֨ה לָכֶ֥ם קֹ֛דֶשׁ שַׁבַּ֥ת שַׁבָּת֖וֹן לַֽיהֹוָ֑ה כָּל־הָֽעֹשֶׂ֥ה ב֛וֹ מְלָאכָ֖ה יוּמָֽת:    ג  לֹֽא־תְבַֽעֲר֣וּ אֵ֔שׁ בְּכֹ֖ל מֽשְׁבֹֽתֵיכֶ֑ם בְּי֖וֹם הַשַּׁבָּֽת":
 
בראייה ראשונית ועל פי מה שחינכו אותנו לאורך ההיסטוריה, אנחנו מתוכנתים להתייחס לחלק השני של הפסוק – לחלק שבו  נאסר עלינו לעשות מלאכה.  אבל לפני שמגיעים לשביתה בשבת, נאמר : " שֵׁ֣שֶׁת יָמִים֘ תֵּֽעָשֶׂ֣ה מְלָאכָה֒".
 
דווקא בימים אלו שבהם דורשים מאיתנו לשבות כל השבוע , צריך לחזור לשפיות ולשגרה שבה יש לעשות מלאכה מכיוון שהמלאכה לא תיעשה מאליה.
 
ומהצד האחר, ההוראות שקיבלנו מהרשויות של המדינה מחייבות חלק מאיתנו ( שלא יכול לעבוד מהבית)  לשבות ולא לצאת מהבתים ולשהות  ( רצוי ) באחווה משפחתית.  ההנחיות המחמירות מיום ליום  מאפשרות לנו טעימה מהרוח השבתית.  מראות  לנו כיצד צריך לשבות בשבתות.  לכל אלו שלא יכולים להישאר בבית בשבת  וחושבים שהם חייבים לעבוד בשבת או לעשות כל מיני מלאכות, ראו שאפשר לשהות ביחד  בבתים יום שלם ואפילו יותר. איך יכולה כל שבת להיות הזדמנות לכל המשפחה להיות בבית ולפעול כמשפחה. כמה נחמד ונעים להיות יחד בבית ולו רק יום אחד בשבוע  ולקיים את הציווי הפותח שלא לשבות כל השבוע.
 
השבת טרם ראש חדש ניסן אמורים היו לקרוא בבתי הכנסת גם את פרשת החודש.  עכשיו כבר ברור שלא יתקיימו תפילות בציבור בבתי הכנסת ולא יקראו בתורה. לא ממש ברור מדוע התקבלה החלטה במערכת הבריאות שלא יתכנסו יותר מעשרה אנשים, כפי שלא ברור גם מה היה מקודש והגיוני במספרים הקודמים. תחילה אסרו על יותר מחמשת אלפים באצטדיוני הספורט. אחר כך המספר נקבע על שלושת אלפים. משם צלל למאה איש ואישה. ועתה כאמור לא יותר מעשרה.
 
במשרד הבריאות ואצל ראש הממשלה כנראה לא שמעו את סיפורם של אחד עשר המייסדים של מושבתנו – עקרון היא מזכרת-בתיה.
 
כשהגה הרב שמואל מוהליבר בסיוע הברון רוטשילד את הקמת המושבות החקלאיות בארץ ישראל, הוא אסף עשרה חקלאים מהכפר פבלובה בסמוך לעיירה רוז'ינוי שברוסיה הלבנה. כשהם יצאו לדרך לכיוון ארץ ישראל בפרשת ויצא התרמ"ג, הם צרפו אליהם גם את המלמד. הלכו ברגל, נסעו בכרכרות , נסעו ברכבות, הפליגו באניות ולבסוף הגיעו לחופי יפו שבארץ ישראל. לא נפרט את כל תלאות הדרך וקבלת הפנים של השלטון התורכי ששלט אז בארץ ישראל. כשירדו מהאוניה לסירות סמוך לנמל יפו, מנה אותם הפקיד התורכי ונוכח לדעת כי הם מונים אחד עשר. על פי הרישומים שהיו בידו, היו אישורי כניסה רק לעשרה.  כשנשאלו העולים החדשים מדוע הגיעו אחד עשר ולא עשרה\ השיבו "אתה יודע שאנו זקוקים לעשרה למניין, והיה ואחד יחלה או יצטרך לצאת, לא נוכל להתפלל במניין, לכן הגענו אחד עשר".   זה לא ממש עזר וכפי שכתב יחיאל מיכל בריל " , עוזרו של הרב מוהליבר שליווה את ראשוני מזכרת-בתיה במסעם , בספרו "יסוד המעלה : אמר להם התורכי " אחד אחיכם השאירו... ואתם לכו לדרככם" !
 
העשרה נסעו בעגלות עד מקווה ישראל ורק כעבור יום , כנראה בעזרת בקשיש לתורכי, הצטרף אליהם גם המלמד.
 
אז אם תגבר ידם של הרבנים ויאפשרו תפילה במניין של יותר מעשרה, יקראו גם את
פרשת החדש. אז לקראת חדש ניסן שבמרכזו ליל הסדר, מההתכנסויות היותר משפחתיות , נשאלת השאלה כיצד מקיימים את הסדר  ? 
הרי הציווי הוא להתכנס במשפחות, ואם המשפחה לא מספיק גדולה שתאכל את כל השה, צריך להזמין גם את השכנים :
 
"ויאמר יהוה אל משה ואל אהרן בארץ מצרים לאמר.  ב  החדש הזה לכם ראש חדשים ראשון הוא לכם לחדשי השנה.  ג  דברו אל כל עדת ישראל לאמר בעשר לחדש הזה ויקחו להם איש שה לבית אבת שה לביתד ואם ימעט הבית מהיות משה ולקח הוא ושכנו הקרב אל ביתו במכסת נפשת איש לפי אכלו תכסו על השה "
 
ברור לנו שבטירוף המערכות של הקורונה, קצת קשה לשכנע את הציבור שהוכנס לתבהלה ולחרדות, אבל אפשר לאפשר לקהל גדול יותר מעשרה ואף משלושים, להתקבץ יחד , כמדי שנה לעריכת סדר פסח משפחתי כסדרו וגם להתקבץ בשבתות ובחג בבתי הכנסת כמדי חדש בחדשו ומדי שבת בשבתו.  אולי זה דווקא יעזור לעצירת המגפה.
 

שבת שלום בבריאות שלמה
לייבסיטי - בניית אתרים