תאריך ושעה
 


מונה:


פרשת ויצא היא המשך ישיר של פרשת תולדות, עם היוולדם של יעקב ועשו. בפועל, זו הפרשה שפותחת את סיפורו של האב השלישי - יעקב . יעקב, ששמו הוחלף לישראל, הוא אבי האומה הישראלית.
במה זכה יעקב-ישראל להיות אבי האומה הישראלית ?
 
יעקב ואחיו התאום עשו, יועדו להיות לאומים כבר בבטן אימם :
" וַיֹּאמֶר יְהוָה לָהּ, שְׁנֵי גֹיִים בְּבִטְנֵךְ, וּשְׁנֵי לְאֻמִּים, מִמֵּעַיִךְ יִפָּרֵדוּ; וּלְאֹם מִלְאֹם יֶאֱמָץ, וְרַב יַעֲבֹד צָעִיר.   " (בראשית כה , כג )
 
יעקב הוא לא הראשון, שכבר בבטן אימו או ממש עם לידתו, יש לו ייעוד. הראשון שקיבל ייעוד הוא נח, עליו אמר אביו עם לידתו :
" וַיִּקְרָא אֶת-שְׁמוֹ נֹחַ, לֵאמֹר:  זֶה יְנַחֲמֵנוּ מִמַּעֲשֵׂנוּ, וּמֵעִצְּבוֹן יָדֵינוּ, מִן-הָאֲדָמָה, אֲשֶׁר אֵרְרָהּ יְהוָה"  ( בראשית ה , כט )
 
ואכן, נח מצדיק את הייעוד והתקוות שתלו בו, גם בדרך התנהלותו בעולם :
" וַיֹּאמֶר יְהוָה לְנֹחַ, בֹּא-אַתָּה וְכָל-בֵּיתְךָ אֶל-הַתֵּבָה:  כִּי-אֹתְךָ רָאִיתִי צַדִּיק לְפָנַי, בַּדּוֹר הַזֶּה." (בראשית ז , א )
 
גם יצחק, אביו של יעקב-ישראל, קיבל את הייעוד שלו עוד בטרם נולד :
" וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים, אֲבָל שָׂרָה אִשְׁתְּךָ יֹלֶדֶת לְךָ בֵּן, וְקָרָאתָ אֶת-שְׁמוֹ, יִצְחָק; וַהֲקִמֹתִי אֶת-בְּרִיתִי אִתּוֹ לִבְרִית עוֹלָם, לְזַרְעוֹ אַחֲרָיו." ( בראשית יז , יט )
 
יצחק הוא חוליה בשרשרת, זה שמעביר את ברכת האל לאברהם, לבנו יעקב- ישראל :
" וְאֵל שַׁדַּי יְבָרֵךְ אֹתְךָ, וְיַפְרְךָ וְיַרְבֶּךָ; וְהָיִיתָ, לִקְהַל עַמִּים .  ד וְיִתֶּן-לְךָ אֶת-בִּרְכַּת אַבְרָהָם, לְךָ וּלְזַרְעֲךָ אִתָּךְ--לְרִשְׁתְּךָ אֶת-אֶרֶץ מְגֻרֶיךָ, אֲשֶׁר-נָתַן אֱלֹהִים לְאַבְרָהָם." ( בראשית כח , ג-ד )
 
אנחנו מכירים מקרים נוספים בהם אנשים קיבלו ייעוד עוד בטרם נולדו. המפורסמים שביניהם הם שמשון וירמיהו.
אצל שמשון מופיע המלאך ואומר :
" וַתָּבֹא הָאִשָּׁה, וַתֹּאמֶר לְאִישָׁהּ לֵאמֹר, אִישׁ הָאֱלֹהִים בָּא אֵלַי, וּמַרְאֵהוּ כְּמַרְאֵה מַלְאַךְ הָאֱלֹהִים נוֹרָא מְאֹד; וְלֹא שְׁאִלְתִּיהוּ אֵי-מִזֶּה הוּא, וְאֶת-שְׁמוֹ לֹא-הִגִּיד לִי.   ז וַיֹּאמֶר לִי, הִנָּךְ הָרָה וְיֹלַדְתְּ בֵּן; וְעַתָּה אַל-תִּשְׁתִּי יַיִן וְשֵׁכָר, וְאַל-תֹּאכְלִי כָּל-טֻמְאָה--כִּי-נְזִיר אֱלֹהִים יִהְיֶה הַנַּעַר, מִן-הַבֶּטֶן עַד-יוֹם מוֹתוֹ" (ספר שופטים יג , ו-ז )
 
שמשון גדל כנזיר מבטן אימו והגשים את ייעודו במעשיו כשהושיע את ישראל מיד פלישתים.
אצל ירמיהו, הוא מעיד על עצמו שהאל הקדיש אותו להיות נביא עוד בטרם יצא מבטן אימו :   " וַיְהִי דְבַר-יְהוָה, אֵלַי לֵאמֹר .  ה בְּטֶרֶם אֶצָּרְךָ  בַבֶּטֶן יְדַעְתִּיךָ, וּבְטֶרֶם תֵּצֵא מֵרֶחֶם הִקְדַּשְׁתִּיךָ:  נָבִיא לַגּוֹיִם, נְתַתִּיךָ" (ירמיהו א , ד )
 
בכל המקרים המובאים לעיל, אנו רואים שעוד בטרם נולדו הם קיבלו משימה וייעוד לחייהם בעולם הזה. האם ניתן ללמוד מכך שלכל אדם, עוד בטרם יצא מבטן אימו, יש יעוד בעולם הזה, גם אם, שלא כמו במקרים הנ"ל, הם או הוריהם לא קיבלו את  הודעה על כך  באופן ישיר ?
 
ואם אכן לכל אחד מאיתנו יש ייעוד בעולם הזה, כיצד אנו יכולים לגלות מה הייעוד הזה, כדי שנוכל להגשימו ?
 
ואם נניח שגילינו מה המשימה שלנו בעולם הזה, האם יש לנו את חופש הבחירה לבחור ? האם אנחנו יכולים להחליט אם לקחת על עצמנו את המשימה הזו, או שאולי מותר לנו לחפש לעצמנו ייעוד אחר וליטול על עצמנו משימות אחרות, במקום מה שהוטל עלינו לעשות בעולם הזה ?
 
ואחרי ששאלנו את השאלות, שהן בדרך כלל טובות מהתשובות, מה התשובות שאנחנו יכולים לתת לעצמנו ?
 
ואם נשוב לפרשתנו,האם יעקב ידע והבין שהוא צריך להיות אבי הלאום הישראלי ? האם הבין כיצד  יממש את הייעוד הזה שהוטל עליו?
 מה הוא היה צריך לעשות בפועל ?
 
השבוע ציינו את יום קבלת ההחלטה באו"ם על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל. התאריך הידוע הוא כ"ט בנובמבר. התאריך העברי שלא רבים יודעים אותו , הוא יז' בכסלו שיחול בשבוע הבא. 
אחרי שהתקבלה ההחלטה היו רבים שיצאו במחולות ברחבי ישראל.  ומה עשה דוד בן גוריון ?  במסמכים  מאותה תקופה, נמצא פתק עליו כתב בן גוריון, רשימה של דברים שהוא צריך לעשות, כמו :
 
שם למדינה, הקמת צבא, הכנת תקציב, דגל וסמל למדינה, ועוד...
כלומר, בן גוריון שעמד בראש מנהלת העם וראה עצמו מיועד להיות ראש הממשלה שיכריז על הקמת המדינה עם עזיבת המנדט הבריטי, ידע שלצורך מילוי הייעוד הזה הוא צריך לפעול. ואכן כך עשה.
 
ברגע שיעקב חולם את חלומו ובחלום הוא שומע את הבטחת האלהים :
" וְהִנֵּה יְהוָה נִצָּב עָלָיו, וַיֹּאמַר, אֲנִי יְהוָה אֱלֹהֵי אַבְרָהָם אָבִיךָ, וֵאלֹהֵי יִצְחָק; הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַתָּה שֹׁכֵב עָלֶיהָ--לְךָ אֶתְּנֶנָּה, וּלְזַרְעֶךָ.   יד וְהָיָה זַרְעֲךָ כַּעֲפַר הָאָרֶץ, וּפָרַצְתָּ יָמָּה וָקֵדְמָה וְצָפֹנָה וָנֶגְבָּה; וְנִבְרְכוּ בְךָ כָּל-מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה, וּבְזַרְעֶךָ .  טו וְהִנֵּה אָנֹכִי עִמָּךְ, וּשְׁמַרְתִּיךָ בְּכֹל אֲשֶׁר-תֵּלֵךְ, וַהֲשִׁבֹתִיךָ, אֶל-הָאֲדָמָה הַזֹּאת:  כִּי, לֹא אֶעֱזָבְךָ, עַד אֲשֶׁר אִם-עָשִׂיתִי, אֵת אֲשֶׁר-דִּבַּרְתִּי לָךְ...  (כח , יג )
 
יעקב מתעורר מבין את ייעודו ונודר נדר להיות בן בריתו של האלהים:
... אִם-יִהְיֶה אֱלֹהִים עִמָּדִי, וּשְׁמָרַנִי בַּדֶּרֶךְ הַזֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי הוֹלֵךְ, וְנָתַן-לִי לֶחֶם לֶאֱכֹל, וּבֶגֶד לִלְבֹּשׁ.   כא וְשַׁבְתִּי בְשָׁלוֹם, אֶל-בֵּית אָבִי; וְהָיָה יְהוָה לִי, לֵאלֹהִים". (שם כ – כא)
 
מכאן הוא פונה כדי ליצור את המשפחה הגרעינית מרובת הבנים, לצבור רכוש ולשוב חזרה לארץ מגורי אביו ארץ, שלימים תישא את השם החדש שהוא יקבל:   " וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-יַעֲקֹב, שׁוּב אֶל-אֶרֶץ אֲבוֹתֶיךָ וּלְמוֹלַדְתֶּךָ; וְאֶהְיֶה, עִמָּךְ" (בראשית לא , ג )
 
יעקב, שנולד בארץ כנען ויוצא להביא אישה מחרן, מקבל את אותו המסר שקיבל סבו אברהם אבל הפוך. יעקב-ישראל נדרש לשוב לארץ כנען ארץ אבותיו שהיא מולדתו, בעוד שאברהם נדרש לעזוב את ארץ אבותיו את מולדתו וללכת לארץ כנען: 
" וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-אַבְרָם, לֶךְ-לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ, אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ." (בראשית יב , א )
 
בדומה לאבי האומה , חובה עלינו לברר לעצמנו מה היא משימתנו בעולם הזה, ולנסות ולהגשים אותה על הצד הטוב ביותר.
ידוע לכל שלא שאלו אותנו אם אנחנו רוצים להיוולד, מתי אנחנו רוצים להיוולד, לאיזה הורים אנחנו רוצים להיוולד, מי יהיו הורינו ומי אחינו וילדינו. ואם כך הדבר, אזי לא באנו לעולם אלא כדי למלא את הייעוד שלנו שאותו אנחנו נדרשים לגלות וליישם.  אז צאו למשימה או המשיכו בה, בהצלחה !

 

לייבסיטי - בניית אתרים