תאריך ושעה
 


מונה:


פרשות בהר בחוקותי מסיימות את ספר ויקרא. 

ידועה השאלה שהפכה להיות מטבע לשון , על משהו לכאורה בלי קשר – "מה לשמיטה בהר סיני" ?

הקשר הוא, להבהיר שגם אם אתם עדיין הולכים במדבר, תהיו בטוחים שאתם תגיעו בסוף לארץ המובטחת, לארץ ישראל. ולכן, יש מקום לדבר כבר כאן, ליד הר סיני, על העקרונות על פיהם יש להתנהל בארץ ישראל :
"דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם, כִּי תָבֹאוּ אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לָכֶם--וְשָׁבְתָה הָאָרֶץ, שַׁבָּת לַיהוָה.  ג שֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְרַע שָׂדֶךָ, וְשֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְמֹר כַּרְמֶךָ; וְאָסַפְתָּ, אֶת-תְּבוּאָתָהּ.  ד וּבַשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת, שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן יִהְיֶה לָאָרֶץ--שַׁבָּת, לַיהוָה:  שָׂדְךָ לֹא תִזְרָע, וְכַרְמְךָ לֹא תִזְמֹר.  ה אֵת סְפִיחַ קְצִירְךָ לֹא תִקְצוֹר, וְאֶת-עִנְּבֵי נְזִירֶךָ לֹא תִבְצֹר:  שְׁנַת שַׁבָּתוֹן, יִהְיֶה לָאָרֶץ.  ו וְהָיְתָה שַׁבַּת הָאָרֶץ לָכֶם, לְאָכְלָה--לְךָ, וּלְעַבְדְּךָ וְלַאֲמָתֶךָ; וְלִשְׂכִירְךָ, וּלְתוֹשָׁבְךָ, הַגָּרִים, עִמָּךְ.  ז וְלִבְהֶמְתְּךָ--וְלַחַיָּה, אֲשֶׁר בְּאַרְצֶךָ:  תִּהְיֶה כָל-תְּבוּאָתָהּ, לֶאֱכֹל.. 
יתרה מזאת, כבר במדבר ראוי שתבינו שאתם צריכים להתנהל ביושר ולא לרמות ולהונות זה את זה. לרמאי נדמה שאיש לא מבחין בהונאה שהוא מבצע בעסקים ובמשא ומתן. לכן יש צורך להזכיר כי עינו של היושב במרומים רואה הכל ואותו אי אפשר להונות.
 
...וְלֹא תוֹנוּ אִישׁ אֶת-עֲמִיתוֹ, וְיָרֵאתָ מֵאֱלֹהֶיךָ:  כִּי אֲנִי יְהוָה, אֱלֹהֵיכֶם.  יח וַעֲשִׂיתֶם, אֶת-חֻקֹּתַי, וְאֶת-מִשְׁפָּטַי תִּשְׁמְרוּ, וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם--וִישַׁבְתֶּם עַל-הָאָרֶץ, לָבֶטַח.    יט וְנָתְנָה הָאָרֶץ פִּרְיָהּ, וַאֲכַלְתֶּם לָשֹׂבַע; וִישַׁבְתֶּם לָבֶטַח, עָלֶיהָ.  כ וְכִי תֹאמְרוּ, מַה-נֹּאכַל בַּשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת:  הֵן לֹא נִזְרָע, וְלֹא נֶאֱסֹף אֶת-תְּבוּאָתֵנוּ.  כא וְצִוִּיתִי אֶת-בִּרְכָתִי לָכֶם, בַּשָּׁנָה הַשִּׁשִּׁית; וְעָשָׂת, אֶת-הַתְּבוּאָה, לִשְׁלֹשׁ, הַשָּׁנִים.  כב וּזְרַעְתֶּם, אֵת הַשָּׁנָה הַשְּׁמִינִת, וַאֲכַלְתֶּם, מִן-הַתְּבוּאָה יָשָׁן; עַד הַשָּׁנָה הַתְּשִׁיעִת, עַד-בּוֹא תְּבוּאָתָהּ--תֹּאכְלוּ, יָשָׁן.  כג וְהָאָרֶץ, לֹא תִמָּכֵר לִצְמִתֻת--כִּי-לִי, הָאָרֶץ:  כִּי-גֵרִים וְתוֹשָׁבִים אַתֶּם, עִמָּדִי.  כד וּבְכֹל, אֶרֶץ אֲחֻזַּתְכֶם, גְּאֻלָּה, תִּתְּנוּ לָאָרֶץ"
 
יש הנוטים לומר לעצמם, שאין קשר בין התנהגות האדם או החברה כולה, לבין מה שקורה לנו, כמו למשל הקורונה. אלא שלא פעם ולא פעמיים אנו מוזהרים להבין שאם עושים את החוקים והמשפטים כפי שנצטווינו, בין האדם לבוראו ובין אדם לעמיתו, התמורה היא : "וִישַׁבְתֶּם עַל-הָאָרֶץ, לָבֶטַח ".
יש המזכירים לנו את ההיסטוריה של עם ישראל בארץ ישראל. פעמיים גורשנו מארצנו אחרי 72 שנות עצמאות.
אנחנו עכשיו בשנה זו, 72 שנה מאז הכריז בן גוריון "על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל. לפי התאריך הלועזי זה היה ממש היום, יום שישי  15.5.1948.

שנשכיל לפעול בעולמנו ביושר ונזכה לשבת על אדמת ישראל בבטחה, לשנים רבות.


לייבסיטי - בניית אתרים