תאריך ושעה
 


מונה:


בימים אלו של "קורונה" עולה המחשבה מדוע בכל מיני ארצות מדווחים על כמות גדולה של מתים במגפת הקורונה ובישראל מספר המתים עליהם דווח הוא קטן ?  וגם אלו שלכאורה מתו מהקורונה סבלו , כך על פי הדיווחים של משרד הבריאות, מ - "מחלות רקע קשות".
 
זה מעורר את המחשבה. מדוע "בחר האלוהים באברהם " ?  ומדוע אמר לו ללכת לארץ כנען שתקרא לימים על שם נכדו יעקב -  ארץ ישראל ?  האם יש בארץ ישראל משהו שונה מאשר בארצות אחרות ?
 
בפרשתנו מצווה האל את בני ישראל לא  לנהוג , לא כמו בארץ מצרים ולא כמו בארץ כנען :
 
"וַיְדַבֵּר יְהוָה, אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר.   ב דַּבֵּר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל, וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם:  אֲנִי, יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם  .  ג כְּמַעֲשֵׂה אֶרֶץ-מִצְרַיִם אֲשֶׁר יְשַׁבְתֶּם-בָּהּ, לֹא תַעֲשׂוּ; וּכְמַעֲשֵׂה אֶרֶץ-כְּנַעַן אֲשֶׁר אֲנִי מֵבִיא אֶתְכֶם שָׁמָּה, לֹא תַעֲשׂוּ, וּבְחֻקֹּתֵיהֶם, לֹא תֵלֵכוּ  .  ד אֶת-מִשְׁפָּטַי תַּעֲשׂוּ וְאֶת-חֻקֹּתַי תִּשְׁמְרוּ, לָלֶכֶת בָּהֶם:  אֲנִי, יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם . ה וּשְׁמַרְתֶּם אֶת-חֻקֹּתַי וְאֶת-מִשְׁפָּטַי, אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה אֹתָם הָאָדָם וָחַי בָּהֶם:  אֲנִי, יְהוָה...  
 
כאן מתבקשים בני ישראל לא לעשות שורה של מעשים שלא יעשו בתחום המיני, או  מה שמכונה "גילוי עריות". בסוף הרשימה המפורטת נאמר:
 
... אַל-תִּטַּמְּאוּ, בְּכָל-אֵלֶּה:  כִּי בְכָל-אֵלֶּה נִטְמְאוּ הַגּוֹיִם, אֲשֶׁר-אֲנִי מְשַׁלֵּחַ מִפְּנֵיכֶם.  כה וַתִּטְמָא הָאָרֶץ, וָאֶפְקֹד עֲוֺנָהּ עָלֶיהָ; וַתָּקִא הָאָרֶץ, אֶת-יֹשְׁבֶיהָ.  כו וּשְׁמַרְתֶּם אַתֶּם, אֶת-חֻקֹּתַי וְאֶת-מִשְׁפָּטַי, וְלֹא תַעֲשׂוּ, מִכֹּל הַתּוֹעֵבֹת הָאֵלֶּה:  הָאֶזְרָח, וְהַגֵּר הַגָּר בְּתוֹכְכֶם.   כז כִּי אֶת-כָּל-הַתּוֹעֵבֹת הָאֵל, עָשׂוּ אַנְשֵׁי-הָאָרֶץ אֲשֶׁר לִפְנֵיכֶם; וַתִּטְמָא, הָאָרֶץ.  כח וְלֹא-תָקִיא הָאָרֶץ אֶתְכֶם, בְּטַמַּאֲכֶם אֹתָהּ, כַּאֲשֶׁר קָאָה אֶת-הַגּוֹי, אֲשֶׁר לִפְנֵיכֶם .  כט כִּי כָּל-אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה, מִכֹּל הַתּוֹעֵבֹת הָאֵלֶּה--וְנִכְרְתוּ הַנְּפָשׁוֹת הָעֹשֹׂת, מִקֶּרֶב עַמָּם.   ל וּשְׁמַרְתֶּם אֶת-מִשְׁמַרְתִּי, לְבִלְתִּי עֲשׂוֹת מֵחֻקּוֹת הַתּוֹעֵבֹת אֲשֶׁר נַעֲשׂוּ לִפְנֵיכֶם, וְלֹא תִטַּמְּאוּ, בָּהֶם:  אֲנִי, יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם.   "  (ויקרא יח)
 
כאן המקום להזכיר שעם ישראל גלה מארץ ישראל, או בלשון הפרשה – הארץ הקיאה אותם. בגולה נהגו לומר ולשיר "מפני חטאינו גלינו מארצנו". וכשהיינו בגולה, הארץ נשארה שממה. עברו כאן אימפריות רבות: רומאים, סלג'וקים-יוונים, ביזנטים, ממלוקים, ערבים, תורכים ובריטים. אבל אף אחד לא הצליח להחיות את הארץ, עד שחזרנו מהגולה והפרחנו את השממה.
 
אז כנראה יש משהו בשילוב של הארץ שלנו יחד עם עם ישראל. יש משהו גם באקלים המיוחד של הארץ הזו וכל אלו יוצרים מצב שהמגיפה, שהמיתה רבים בארצות הנכר, לא פוגעת בעם ישראל שבארץ ישראל, כאשר אנחנו מצליחים לשמור ולהישמר "לְבִלְתִּי עֲשׂוֹת מֵחֻקּוֹת הַתּוֹעֵבֹת אֲשֶׁר נַעֲשׂוּ לִפְנֵיכֶם, וְלֹא תִטַּמְּאוּ, בָּהֶם  אֲנִי, יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם.
 
גילוי עריות הוא מעשה הנעשה בדרך כלל בסתר. מי שיודע שיש אלוהים מבין שמעשיו גלויים גם כשהם נעשים לכאורה בסתר.
 
שנדע לשמור על מולדתנו בהתנהלותנו הפרטית והציבורית, ביושרה, תבונה ואהבת האדם
הקרוב והרחוק, כי  כולנו רקמה אנושית אחת חיה.  


לייבסיטי - בניית אתרים