תאריך ושעה
 


מונה:

מצפור רפנאל - אתר חדש לזכר רפנאל מוסקל ז"ל בתל מלוט הסמוך לשמורת גבתון

רפנאל מוסקל, בן המושבה מזכרת בתיה, לוחם בסיירת "אגוז" של חטיבת "גולני", נפל במלחמת לבנון השנייה, באמצע התמוז - ביולי 2006 בעיירה מארון א-ראס אשר בדרום לבנון.

רפנאל וחבריו במזכרת בתיה נהגו לטייל בשבתות ברגל ממזכרת בתיה לתל מלוט ושמורת גבתון.

מי שביקר לאחרונה בתל מלוט, הסמוך לשמורת הטבע מעיינות גבתון, גילה שבראש התל נוספה פינת חמד חדשה – מצפור ובו פינת ישיבה, שני עצי זית ואבני תצפית.

המצפור הוקם ביוזמת "החברים של רפנאל" כאתר הנצחה המבטא את ערכי החברות ואהבת הארץ שאפיינו ומאפיינים את רפנאל וחבריו.

זמן קצר לאחר ששמענו את הבשורה המרה על נפילתו החלטנו, מספר חברים של רפנאל ממזכרת בתיה, שאנו רוצים להנציח את זכרו במקום אליו אהב לטייל בשבתות, לראות כלניות בחורף ולהרטיב את הפנים בקיץ, בפינת החמד מעיינות גבתון ותל מלוט.

הדרך לביצוע רעיון ההנצחה לא הייתה קלה. פגשנו את הבירוקרטיה הישראלית במלוא הדרה. נפגשנו עם גורמים ברשות הטבע והגנים, ברשות העתיקות (התל נמצא באחריותם), ברכבת ישראל (כדי לסדר מעבר להולכי רגל מתחת לרכבת) ובמועצה אזורית גזר. כמובן שהיינו בקשר גם עם המועצה שלנו, מזכרת בתיה.

לאחר שש שנים של פגישות והתייעצויות, בקיץ האחרון החלו ההכנות הממשיות: צולמו והודפסו תמונות פנורמה של האזור, הובאו סלעים עם מנוף מכרמי יוסף, נבנתה גדר אבנים התוחמת את האתר ובמרכזה הוצבו 2 עצי הזית, שהובאו בעזרת מנוף מיוחד. מערכת ההשקיה סודרה בעזרת טפטפות, מצינור שנמשך מתחתית התל- בקידוח של "מקורות". כך, תוך כמה חודשים של עבודה, קרם לו עור וגידים המצפור לזכר רפנאל. יש גם רעיונות נוספים לפיתוח האתר - בניית טיילת עם שביל אופניים שתתחיל מהמושבה ותסתיים בתל, פילוס שבילים בשמורה עצמה, לאורך הבריכות ועוד...

תם ולא נשלם ...
 

אתם מוזמנים להגיע לתל, להביט בנוף וליהנות מהשמורה היפה שנמצאת ממש מתחת לאפנו.

התודות הן רבות, לאנשים רבים ולגופים שונים שתרמו ממרצם, זמנם, כישוריהם, קשריהם וממונם. ברצוננו לנצל את הבמה הזאת לשתי תודות עיקריות: למועצה המקומית מזכרת בתיה על העזרה, ולמשפחת מוסקל שסמכו עלינו לאורך כל הדרך.

אתם ודאי שואלים - איך מגיעים למצפור רפנאל שעל תל מלוט בסמוך למעיינות גיבתון?

המצפור על התל והמעיינות, נמצאים כק"מ מזרחית למזכרת בתיה, בהתפצלות מסילות הברזל מתל-אביב לבאר שבע ולירושלים, סמוך ממערב לכביש ,6 דרומית מזרחית למושב יציץ.

אל האתר ניתן להגיע בכל רכב, דרך מושב יציץ. את הרכב ניתן להחנות בחניון בית העלמין של המושב. מהחניה עוברים ברגל במעבר מתחת למסילת הברזל, פונים ימינה דרומה ורואים את התל במרחק כמאתיים מטר.

בימי הקיץ ניתן להגיע למקום בנסיעה ברכב עד למרגלות התל. נוסעים בכביש 411 חולדה-מזכרת-בתיה ממזרח למערב ואחרי הגשר שמעל כביש 6 יורדים ימינה לדרך עפר ונוסעים צפונה, ממזרח למסילת הברזל באר שבע-תל-אביב עד התל.

בחורף ניתן להגיע בדרך הזו עד אשר היא תיסלל, רק ברכבי שטח וכך גם בדרך העוברת מקצה השכונה החדשה במזכרת-בתיה לאורך הדרך הסמוכה למסילה ממערב בצד של מזכרת-בתיה.

כתבה: נעמה הורוביץ, מקבוצת החברים של רפנאל ז"ל


 

לייבסיטי - בניית אתרים