תאריך ושעה
 


מונה:


 
פרשת מטות
אם במלחמות אנו עוסקים, מעניין לראות את ההתייחסות לתוצאות מלחמה ולחלוקת השלל בין העם ובין מי שנטל המלחמה על כתפיהם :
 
" וַיֹּאמֶר יְהוָה, אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר.  כו שָׂא, אֵת רֹאשׁ מַלְקוֹחַ הַשְּׁבִי, בָּאָדָם, וּבַבְּהֵמָה--אַתָּה וְאֶלְעָזָר הַכֹּהֵן, וְרָאשֵׁי אֲבוֹת הָעֵדָה.  כז וְחָצִיתָ, אֶת-הַמַּלְקוֹחַ, בֵּין תֹּפְשֵׂי הַמִּלְחָמָה, הַיֹּצְאִים לַצָּבָא--וּבֵין, כָּל-הָעֵדָה.  כח וַהֲרֵמֹתָ מֶכֶס לַיהוָה, מֵאֵת אַנְשֵׁי הַמִּלְחָמָה הַיֹּצְאִים לַצָּבָא--אֶחָד נֶפֶשׁ, מֵחֲמֵשׁ הַמֵּאוֹת:  מִן-הָאָדָם, וּמִן-הַבָּקָר, וּמִן-הַחֲמֹרִים, וּמִן-הַצֹּאן.  כט מִמַּחֲצִיתָם, תִּקָּחוּ; וְנָתַתָּה לְאֶלְעָזָר הַכֹּהֵן, תְּרוּמַת יְהוָה.  ל וּמִמַּחֲצִת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל תִּקַּח אֶחָד אָחֻז מִן-הַחֲמִשִּׁים, מִן-הָאָדָם מִן-הַבָּקָר מִן-הַחֲמֹרִים וּמִן-הַצֹּאן--מִכָּל-הַבְּהֵמָה; וְנָתַתָּה אֹתָם, לַלְוִיִּם, שֹׁמְרֵי, מִשְׁמֶרֶת מִשְׁכַּן יְהוָה.  לא וַיַּעַשׂ מֹשֶׁה, וְאֶלְעָזָר הַכֹּהֵן, כַּאֲשֶׁר צִוָּה יְהוָה, אֶת-מֹשֶׁה.  לב וַיְהִי, הַמַּלְקוֹחַ--יֶתֶר הַבָּז, אֲשֶׁר בָּזְזוּ עַם הַצָּבָא"
 
ברור לנו כי בימינו לא ממש עוסקים בביזה ובלקיחת שלל במלחמות. לפחות לא במלחמות של צבא ההגנה לישראל.   ולמרות זאת יש כאן אולי מסר מסוים לאו דווקא בחלוקת השלל כמו ביחס של התגמול בין כלל העם לבין הלוחמים שיוצאים למלחמה. יציאה למלחמה או התגייסות לצבא יש בהם סוג של תרומה והקרבה הראויים להתייחסות ותגמול.
 
ראשית התגמול מתחלק מחציתו לכל העם ומחציתו ללוחמים.  נזכור שכל העם כפי שנמנו במפקד כללו שש מאות אלף.  הלוחמים לפי אלף למטה מנו שנים עשר אלף.  היחס הוא אחד לחמישים. כלומר היוצאים למלחמה מקבלים תגמול של פי חמישים.  הטבה נוספת הניתנת ליוצאים לצבא היא במכס המוטל על התגמול הזה. כל העם משלמים אחד מהחמישים כלומר שני אחוז. יוצאי הצבא  מרימים מכס של אחד מחמש מאות שהם 2 פרומיל.
 
כבר מקדמת דנא, הכניסה לארץ המובטחת כרוכה במלחמות. הקב"ה אמנם מבטיח, מחזק, עושה ניסים אבל האחריות הינה בידי העם. כאז כן עתה, המולדת לצערנו נקנית גם בדמים , כפשוטו.
 
ראוי אפוא גם בימינו לתגמל את היוצאים לצבא הן בשכר ראוי והן בהטבת מס נמוכה.
 
 
הלוואי ולא נזדקק לצאת למלחמה. אבל עוד חזון למועד ולכן כל עוד חייבים להיות ערוכים למלחמות קטנות או גדולות , ראוי לתת ליוצאים לצבא תנאים טובים יותר מאשר אלו שלא יוצאים לצבא.

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים