תאריך ושעה
 


מונה:

דף הבית >> מאמר השבוע שרפנאל היה דן בו לו היה חי עמנו >> עיצוב הזיכרון והזהות הישראלית והעולמית
 

 עיצוב הזיכרון והזהות הישראלית והעולמית - פורים התשע"א

בימים אלו של סערות מיפן ומאיתמר כשהתמונות נכנסות לכל בית בישראל ובעולם, הרהרתי בדברי ק, צטניק - הוא יחיאל דינור שאמר "אושוויץ הייתה פלנטה אחרת" . לעומתו הרב לאו טען כנגד אמירה זו "אי אפשר לומר שאושוויץ הייתה פלנטה אחרת", יען כי אמירה כזו מזכה את הרוצחים הגרמנים מאחר והם פעלו בעולם עם כללים אחרים וזה כמובן בלתי נסבל. שניהם, הסופר דינור והרב לאו שרדו את הימים הנוראים ההם של השואה. בתחילת השבוע תחת הכותרת "דיסני שואה" כתב נח קליגר – גם הוא שורד שואה את רשמיו מביקור במוזיאון "משואה לתקומה" שיזם אבא קובנר גם הוא שורד שואה. וכך כתב: "רעש גלגלים נשמע בקרון העץ. מהחלונות נשקף נוף בתנועה. ברוכים הבאים לשכלול החדש של מוזיאון השואה ביד מרדכי: הדמיה של הנסיעה למחנות, בהשראת דיסניוורלד". "נח קליגר הצטרף לתלמידי תיכון שעלו על הרכבת ונחרד". הייתי שם בתוך הקרון יחד עם תלמידים, כנראה יום או יומיים אחרי שקליגר ביקר בו. המדריכה לא הפעילה את המערכת כי "יש מחלוקת האם להפעיל את ההדמיה של הנסיעה". באותו שבוע, במסגרת מסעות "משואה לתקומה" הייתי גם במחנה המעפילים עתלית שם עלינו על אוניה המדמה באותה טכנולוגית "דיסניוורלד" את אשר חשו המעפילים בים עת ניסו לעלות לישראל והבריטים לוכדים אותם. ממש לא היה מפליא לגלות שאותו מעצב עיצב גם את ספינת המעפילים וגם את הקרון וידו הייתה גם בעיצוב מקומות נוספים כולל "יד ושם". התלמידים שהיו עימי במסע דווקא מאוד התרשמו מההדמיה הזו.


בשידור החי של הצונאמי מיפן, נראו המכוניות, הבתים והספינות כצעצועים השטים באגם משחקים סוער. כך נראתה הארץ כשעלו המים במבול ואט אט הציפו והשמידו את כל מה שעל פני האדמה. שוו בנפשכם שהיו מצלמות על גג תיבת נח. שוו בנפשכם שהיו צלמים ששידרו מתוך ארמונו של אחשוורוש כשזה חתם על פתשגן הכתב "להשמיד להרוג ולאבד את כל היהודים". שוו בנפשכם שהיו מצלמות משדרות בשידור חי מהפלנטה של קצטניק באושוויץ. אומנם מהפלנטה של אושוויץ-בירקנאו לא היה שידור ישיר וכמעט ולא צולמו אלא מעט תמונות. אבל יש סרטים שכן צולמו בזמן אמת, למשל התמונות מגטו ורשה שנתגלו לאחרונה בארכיון הגרמני ומהם הפיקו את הסרט "שתיקת הארכיון". האם כל אחד יכול לצפות בתמונות הקשות, שבמקרה הזה היו מבוימות ע"י התעמולה הנאצית?


שוו בנפשכם שבבית משפחת פוגל באיתמר הייתה מותקנת מצלמה עת שחט השוחט?! תוך כדי כתיבת שורות אלו צוטט אבו מאזן מגנה את הרצח באיתמר ויחד עם זאת אומר "עדיין לא ברור מי רצח את משפחת פוגל וכבר ישראל משתמשת ברצח להטיל את האשמה על העם הפלשתינאי"!


"כשהלב בוכה רק אלוהים שומע", את השיר הזה "שמע ישראל" ששרה שרית חדד, כך סיפר יוסי גיספאן , הוא כתב בסערת נפשו, כשראה את הידיים המגואלות בדם של הרוצחים בלינץ שנעשה בשני אנשי המילואים שאיבדו את דרכם ברמאללה. שוו בנפשכם שהמצלמה לא הייתה מצלמת מבחוץ את הידיים המגואלות בדם אלא משדרת בשידור חי מתוך החדר?!


"תמונה אחת שווה אלף מילים" אבל אלף תמונות לא שוות מיליון מילים כי זה לא מתמטיקה. לפעמים תמונה אחת יותר מידי מגדישה את הסאה וגורמת לבריחה או להכחשה כי זה לא יכול להיות שכך היה. את התמונות היפות של משפחת פוגל בחייהם צריך לפרסם בכל אתר ואתר. את תמונות הרצח שלהם צריך להכניס לארכיון ובשלב הזה לגנוז. גם את התמונות של הצונאמי ביפן צריך לגנוז כי בתוך העיסה הזו מצאו את מותם אלפי אנשים. בשלב הזה צריך לזכור, כמאמר המשורר "שאחרי המבול תמיד יש קשת בענן... והילד שברח התכוון רק לטוב, שכל אחד יעצור יתבונן ויחשוב"

                                                                                                                 משה מוסקל

 

 


לייבסיטי - בניית אתרים