תאריך ושעה
 


מונה:

"עוילם גוילם" כך נהגו פרנסי הציבור לכנות את צאן מרעיתם כשהובילו אותם כעדר הכבשים. מידי פעם מנסה העוילם= הציבור, לצאת מהגולם, לקום ולהתייצב מול אלו שמובילים אותנו לשום מקום או למקום רע ומר. בתקופה המפא"יניקית המציאו לעוילם גוילם תרופת פלא שקראו לה "וועדה". "אנחנו מבינים את דרישותיכם המוצדקות" אמרו "אבל כדי שנוכל להיענות לדרישות המוצדקות, אנחנו צריכים וועדה של מומחים שתמליץ מה לעשות". אפשר לחשוב שלא לשם כך נבחרו שליחי הציבור שהם צריכים פתאום וועדה של מומחים !
ואלה תולדות וועדות המומחים. כעת חיה לפני 38 שנים בעקבות מלחמת יום הכיפורים יצא הציבור מול אותה הנהגה שכשלה בהכנת הצבא, במודיעין ובמניעת המלחמה. אחרי הפגנות ומחאות, במקום לעשות את הצעד הדמוקראטי המתבקש, להודות בכישלון ולהתפטר, חזרו המפא"יניקים לפטנט הישן והקימו את וועדת אגרנט. הסוף ידוע. גולדה ודיין נאלצו ללכת הביתה.
רק לפני חמש שנים, אחרי מלחמת לבנון השנייה שוב נתבעו אבירי הכישלון לשאת באחריות הלאומית וללכת הביתה. שוב, במקום לנהוג כמנהג הדמוקראטיה בכל מקום בעולם, חזרו לפטנט הישן והקימו את וועדת וינוגרד ועוד סרסו אותה כך שייאסר עליה לתת המלצות אישיות. לא עזר להם לאחראים על הכישלונות וחלקם הגדול נאלצו לעזוב את תפקידם.
בקיץ האחרון יצאו מאות אלפים בדרישה מוצדקת לצדק חברתי (ואין זה משנה אם לחלק ממובילי המחאה יש אולי מחשבות פוליטיות נוספות) מיד קמו המנהיגים ושלפו מהבוידם את הפטנט הישן והקימו וועדה. וכי אין זה מתפקידם של חברי הכנסת וחברי הממשלה לתת מענה לבעיות החברתיות והכלכליות שעלו במאבק הזה?
פתגם ישן אומר "הייד טרעכט און גוד לאכט" . טרחה לה ועדת טרכטנברג = הר הטרחות, ומהר הציפיות שניסו ליצור ממנה, היא הולידה הר גדול יותר של עיוותים כלכליים וחברתיים. וחמור יותר שאת הכסף הם ממליצים לקחת מהביטחון. אם יש עודף כסף במשרד הביטחון, אזי צריך להצביע עליו ולהעיף את כל מי שאחראי לבזבוז הזה, עד וכולל את שר הביטחון אם הוא יודע על בזבוז ולא עושה דבר כדי להפסיק אותו. ואם ההמלצה היא לחתוך בבשר החי של הביטחון, אחרי שנכוינו במלחמות יום הכיפורים ולבנון השנייה, אזי צריך להעיף את כל מי שייתן ידו לפגיעה בעצם קיומנו בארץ הזו.
ומה מציעים לנו חברי הוועדה המכובדים, כדי לצמצם את הפערים וכדי לפתור מצוקות כמו מצוקת הדיור? הם מציעים להעשיר את העשירים ! מכירת קרקעות - הקלות במכרזים ליזמים! דירות להשכרה - הקלות ליזמים! קידום הבנייה ב"גוש הגדול" - רווח והצלה לבעלי הקרקעות לקבלנים ולעשירים שיקנו שם דירות! ואם לא די ברעיונות המעשירים עשירים ומצופפים עוד יותר את המרכז הצפוף, הם מוסיפים כמה רעיונות אוויליים של משטרים בירוקראטיים אפלים. לבלוש אחרי הציבור ולהטיל קנסות על בעלי קרקעות ועל מחזיקי דירות ריקות. ולקינוח רעיונות מצופפי אוכלוסין על ידי בנייה על חשבון שטחים ציבוריים וויתור על מקום חניה לכל דיירי הבניין.
 אז מה כן ניתן וצריך לעשות ללא מאמץ גדול לצמצום הפערים ולפתרון בעיות הדיור? למדינת ישראל יש קרקעות למכביר. את הקרקע יכולה המדינה להחכיר לרוכשי הדירות במחיר סמלי ולא לקבלנים. לא באזורים הצפופים של המרכז, אלא בערי השדה הקרובים והרחוקים. הקבלנים יבנו כדי להתפרנס בכבוד, במחירי עלות פלוס רווח סביר ולא כדי להתעשר על חשבון המדינה והקונים. אפשר לבנות בשיטה הזו במקומות כמו גדרה, בני עייש, קרית מלאכי. ודאי שניתן לבנות בנגב בגליל ביהודה ובשומרון. תוך שנתיים ניתן להציף את המדינה במאות אלפי יחידות דיור בגדלים שונים שיבטיחו רציפות של משפחות לאורך שנות חייהן. וצריך במקביל לבנות בצורה יזומה מפעלים ומקורות פרנסה ולא צריך בשביל זה וועדה וגם לא צריך להוציא את פנחס ספיר מקברו כדי ללמוד איך עושים זאת דווקא בשנים של צמיחה כלכלית. ממשלת ישראל בידכם הדבר ושתהייה לכולנו שנה של שגשוג.

לייבסיטי - בניית אתרים