תאריך ושעה
 


מונה:

ראש השנה הוא בעצם , כך על פי הכתוב "יום זיכרון". נדמה שכבר שאלנו בעבר לא פעם , מה הוא בעצם יום זיכרון ? 


מה אנחנו בעצם צריכים לזכור לקראת וביום הזה יותר ממה שאנחנו זוכרים, או לא זוכרים, כל השנה ?


אמש, כשבקרתי את סבתא נחמה וישבנו לדבר בחצר , תוך כדי הדיבור הלא כל כך מדבר, סבתא אומרת בנימה של תסכול "אני לא זוכרת" !
ואני אומר לה, את כן זוכרת !  את רק מתקשה לבטא במילים את מה שאת זוכרת ורוצה להגיד !


האם יש בארץ ישראל , מי שלא זוכרים, חשים רואים ומברכים לרגל השנה החדשה ? כוווולם זוכרים.  לעומת זאת בגולה הדוויה כשביום חמישי החנויות פתוחות ובתי הספר פתוחים והכל כמו כל יום חול, קצת קשה לחוש לזכור ולהתחיל בחגיגיות את תחילת השנה החדשה.  עוד סיבה טובה שיהודים צריכים להיות בארצנו ולא בגלות.


האם יש לנו בעיה של זיכרון. כנראה שלא הזיכרון הוא שנפגע, אלא מה אנחנו עושים עם אותם אירועים שאנחנו זוכרים.  יום זיכרון , הוא כנראה יומם של רואי החשבון. יום הגשת דוח המאזן, הוא יומם של כל בני האדם, המבינים שמידי פעם , ורצוי בתדירות של אחת לשנה, ורצוי לא יום אחד אלא אולי כדי להכין את הדוח צריך לפחות חדש שלם.  כדי לזכור צריך לאסוף את כל הנתונים השנתיים, להניח אותם על השולחן ולערוך סוג של ניתוח, או בלשוננו , צריך לערוך חשבון נפש.


אם בחשבון נפש אנו עוסקים, מדוע צריכה הנפש לערוך את החשבון יחד עם עוד נפשות ? וכי נפש האדם , היא ציבורית ?  כנראה שבמובן מסוים כן !  נפש האדם ובמיוחד הנפש היהודית, היא חלק מקהילה ומציבור. ולכן את חשבון הנפש צריך לערוך יחד עם אותם בני אדם שאיתם התנהגנו והתנהלנו בצורה לא כל כך מוצלחת או מושלמת. חשבון הנפש דורש את ההתייחסות של הפרט בחברה מול הפרטים האחרים, כדי ליצור הרמוניה ושיתוף.


אז כדאי שנוציא מהזיכרון את הדברים שלא כל כך הצליחו בשנה האחרונה,  אבל גם את הדברים הטובים, יען כי משניהם כדאי ללמוד .  ברור גם כי הדברים המוצלחים והטובים, רבים יותר מהכישלונות. אז לא להתבלבל בהערכה העצמית.  כשאנחנו מונים את חטאינו, אנחנו עושים זאת, כדי שנוכל להניע את עצמנו לכיוון התיקון ובעיקר לתיקון המעשים  שגרמו עוול לזולתנו. יחד עם זאת כדאי שכל אחד ימנה לפחות לעצמו, גם את הדברים הטובים, כדי שיהיו בבחינת מליצי יושר להמשך הדרך בשנה הבאה עלינו לטובה.


שתהיה השנה התשעח - הבאה עלינו , שנה של בריאות טובה, ברכה והצלחה ושמחות לרוב. לנו ולכל בית ישראל.


לייבסיטי - בניית אתרים