תאריך ושעה
 


מונה:


 
פרשת השבוע פרשות ניצבים וילך -
מי הם אותם ניצבים המתייצבים לטקס חתימת הברית עם הרבונו של עולם. ומה היא האחריות המוטלת על כתפיהם ?

אַתֶּם נִצָּבִים הַיּוֹם כֻּלְּכֶם, לִפְנֵי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם:  רָאשֵׁיכֶם שִׁבְטֵיכֶם, זִקְנֵיכֶם וְשֹׁטְרֵיכֶם, כֹּל, אִישׁ יִשְׂרָאֵל.  י טַפְּכֶם נְשֵׁיכֶם--וְגֵרְךָ, אֲשֶׁר בְּקֶרֶב מַחֲנֶיךָ:  מֵחֹטֵב עֵצֶיךָ, עַד שֹׁאֵב מֵימֶיךָ.  יא לְעָבְרְךָ, בִּבְרִית יְהוָה אֱלֹהֶיךָ--וּבְאָלָתוֹ:  אֲשֶׁר יְהוָה אֱלֹהֶיךָ, כֹּרֵת עִמְּךָ הַיּוֹם.  יב לְמַעַן הָקִים-אֹתְךָ הַיּוֹם לוֹ לְעָם, וְהוּא יִהְיֶה-לְּךָ לֵאלֹהִים--כַּאֲשֶׁר, דִּבֶּר-לָךְ; וְכַאֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַאֲבֹתֶיךָ, לְאַבְרָהָם לְיִצְחָק וּלְיַעֲקֹב.  יג וְלֹא אִתְּכֶם, לְבַדְּכֶם--אָנֹכִי, כֹּרֵת אֶת-הַבְּרִית הַזֹּאת, וְאֶת-הָאָלָה, הַזֹּאת.  יד כִּי אֶת-אֲשֶׁר יֶשְׁנוֹ פֹּה, עִמָּנוּ עֹמֵד הַיּוֹם, לִפְנֵי, יְהוָה אֱלֹהֵינוּ; וְאֵת אֲשֶׁר אֵינֶנּוּ פֹּה, עִמָּנוּ הַיּוֹם" (דברים פרק כט, ט-יד)

כבר מראשית הדיווח על המעמד הזה, אנחנו למדים שמדובר בברית עם כל המעמדות שבחברה. "אַתֶּם נִצָּבִים הַיּוֹם כֻּלְּכֶם... כֹּל, אִישׁ יִשְׂרָאֵל". את מי זה כולל ? 

זה כולל את כולם לפי תפקידם ומעמדם – "רָאשֵׁיכֶם שִׁבְטֵיכֶם, זִקְנֵיכֶם וְשֹׁטְרֵיכֶם".
זה כולל את כל הגילאים והמינים – "טַפְּכֶם נְשֵׁיכֶם".
זה כולל את כל בעלי המקצוע ואת הגרים – "וְגֵרְךָ, אֲשֶׁר בְּקֶרֶב מַחֲנֶיךָ:  מֵחֹטֵב עֵצֶיךָ, עַד שֹׁאֵב מֵימֶיךָ"  .
אבל זה כולל יותר מזה ומחבר את כולם. הוא מתחיל מהאבות "לְאַבְרָהָם לְיִצְחָק וּלְיַעֲקֹב" וזה נמשך מהם לאורך כל הדורות - "כִּי אֶת-אֲשֶׁר יֶשְׁנוֹ פֹּה, עִמָּנוּ עֹמֵד הַיּוֹם, לִפְנֵי, יְהוָה אֱלֹהֵינוּ; וְאֵת אֲשֶׁר אֵינֶנּוּ פֹּה, עִמָּנוּ הַיּוֹם".
הניסוח הזה מזכיר לנו את הכרזת המדינה שם אומר מי שיהיה אחרי ההכרזה לראש ממשלת ישראל בזו הלשון : " אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל".

בהכרזה בלשון הזו, יש במגילת העצמאות שני דברים חשובים- דבר אחד שלא הוכנס למגילה ודבר אחד שכן הוכנס למגילה.
אין במגילה , קביעה של היכן יהיו גבולות מדינת ישראל, אבל היא ממוקמת בארץ ישראל. זאת יען כי בן גוריון וחבריו למועצת המדינה הזמנית, בעצם אומרים שהם לא מקבלים את גבולות החלוקה. גם בתום הקרבות, לא נקבע הגבול אלא נחתמו הסכמי "שביתת הנשק".
העניין המרכזי הנוסף, הוא ההכרזה על "מדינה יהודית".    

מה משמעות "מדינה יהודית" ? ( ולא במשמעות  הדתית של העניין.)

מדינה יהודית משמעותה כמו בפרשתנו " אֶת-אֲשֶׁר יֶשְׁנוֹ פֹּה, עִמָּנוּ עֹמֵד הַיּוֹם, לִפְנֵי, יְהוָה אֱלֹהֵינוּ; וְאֵת אֲשֶׁר אֵינֶנּוּ פֹּה, עִמָּנוּ הַיּוֹם".  הכרזה על מדינה יהודית משמעותה שהמדינה הזו היא מדינת כל היהודים הן אלה אשר נמצאים במדינה בעת ההכרזה והן אלו שאינם נמצאים, מסיבות כאלה ואחרות, באותו רגע במדינה. ויתרה מזאת, מדינה יהודית היא מדינת כל יהודי שחי בעת ההכרזה בכל מקום על פני הגלובוס והיא מדינתו של כל יהודי אשר יוולד בכל עת ובכל מקום מעתה ועד עולם. וזו גם הסיבה שכל יהודי שמגיע לארץ ישראל, ברגע שכף רגלו נוגעת באדמת ארץ ישראל, הוא זכאי ומקבל תעודת זהות ישראלית !

שנדע את משמעות מחויבותנו לברית שלנו כעם היהודי בארץ ישראל. מחויבות לעם ישראל בארץ ישראל על פי תורת ישראל.


לייבסיטי - בניית אתרים