תאריך ושעה
 


מונה:


פרשת ויקרא, הפרשה הראשונה של ספר ויקרא, עוסקת (כמו רוב הספר) בהקרבת קורבנות  ולכן הספר מכונה – תורת הקרבנות.

בעת האחרונה, לא מעט עוסקים בקרבן ובמקרבן. מעיון קצת יותר מעמיק או אולי דווקא קצת יותר פשטני, נראה שהובילו את השיח הקרבני למחוזות שלא בטוח שכך הייתה כוונת המשורר. מתוך הכתובים נראה כי הכוונה המקורית בשיח הייתה "הקרבה" מלשון להקריב=לקרב. כדי להביא את מה שאתה רוצה בהתאם לנסיבות אתה צריך להתקרב . ומניין שקרבן איננו כמשתמע היום-  קרי לשחוט ולהרוג מן הבהמה?  זאת ניתן ללמוד מתוך הכתוב המשתמש במושג "להקריב" גם לגבי מנחה  שהיא יכולה להיות מהצומח.

"וְנֶפֶשׁ, כִּי תַקְרִיב קָרְבַּן מִנְחָה לַיהוָה סֹלֶת, יִהְיֶה קָרְבָּנוֹ; וְיָצַק עָלֶיהָ שֶׁמֶן, וְנָתַן עָלֶיהָ לְבֹנָה".
כבר אז ניתנה לאדם הבחירה בין להיות אוכל בשר ובין להיות צמחוני. הרעיון הוא ליצור קרבה בין בני האדם לבוראם.
מאז שחרב הבית ניתנה לנו היכולת ליצור קירבה ביננו לבין אבינו שבשמים , לא באמצעות ההקרבה, אלא באופן ישיר בין היתר על ידי תפילה. יכול אדם לשוח עם בוראו בכל עת בכל מקום ובכל נוסח.

ראש חדש שיוצא בשבת ובהמשך חג הפסח – טו בניסן שיוצא בשבת, מעצימים את הוויכוח הגדול, מה המשמעות  של "ממחרת השבת" ? 

אם ראש חדש ניסן הוא ראש השנה, הכיצד יכול להיות שהוא חל בשבת ?  ראש השנה צריך להתחיל מהיום הראשון ואז ט"ו בניסן יוצא ממחרת השבת ביום ראשון .  בעיה לא פטורה נוספת הנובעת  מכך היא היכולת לסנכרן בין מחזוריות השבוע שלא מבוססת על שום דבר פרט למעשה בראשית, לבין משמעות סיבוב הירח סביב כדור הארץ המייצרת את מה שמכונה חדש, שתחילתו ראש חדש. ראש חדש מרגע שבו נראית שוב הלבנה. היא  נראית ומתחדשת אחרי שהוסתרה מקרני השמש על ידי כדור הארץ.  רגע ההתגלות המחודשת הוא המולד אותו אנו מציינים בברכת החדש.  חישובי סנכרון ראשי החדשים עם השנה מסתבך יען כי כל גרמי השמיים נמצאים בתנועה מתמדת.

זו גם הסיבה שנצטווינו על שמירת חדש ניסן כחדש האביב. שלא כמו המוסלמים, שמירת חדש האביב מתבצעת כדי לשמור על סנכרון עונות השנה והחדשים. זה הרבה יותר מורכב ממה שזה נראה.  ואם אנחנו בוחנים את מה שנראה, הרי שממש טרם בוא האביב, נדמה שהכל יבש , נדמה לפעמים שהעצים מתים.  ואז, כבמטה קסם, כמאמר המשורר, הכל חוזר להיות ירוק, גם הלבלוב שהתייבש.  החסידה שנדדה חוזרת לארצות הצפון כדי להטיל את ביציה ולגדל בשמש החמימה את גוזליה. את ראש חדש ניסן מכיר כל הטבע כראשית ההתחדשות, הפריחה והלבלוב ובניית הקן- הבית, כדי להביא אליהם את הדור הבא.

החודש הזה לכם הוא עת סיפור והעברת המסורת מדור לדור.
התחדשות מרעננת לכולם- התחלות טובות והמשכים מוצלחים !


לייבסיטי - בניית אתרים